Reflexní terapie
Je léčebná metoda, která využívá základního principu, že každá část těla v sobě obsahuje obraz celého těla. Nejčastěji pracuje s ploškami nohou a rukou, některé školy též s ploškami obličeje (např. vietnamská). Vyvíjením tlaku na konkrétní plošky lze působit preventivně nebo léčebně. Některé školy využívají mačkání plošek též ke stanovení diagnózy. Princip diagnózy spočívá ve stanovení citlivosti jednotlivých plošek na konstantní tlak. Klient porovnává bolestivost každé plošky s bolestivostí velmi citlivé plošky stydké kosti.
Hlavní rysy školy reflexní terapie, kterou budeme vyučovat
Vycházíme z české školy reflexní terapie, kterou založil Jiří Janča. Tato škola využívá RT i ke stanovení diagnózy. Kromě reflexní terapie nohou a rukou uvolňuje krční páteř, pracuje se zády a využívá přitom akupunkturních bodů dráhy močového měchýře.
Důležitým rysem je též bezbolestnost. Několik let se snažíme dokázat, že RT může být velmi účinná, a přitom bezbolestná.
Propojení s jinými systémy
RT je metoda neustále se vyvíjející a otevřená.
Praxí máme ověřeno propojení s těmito systémy:
- akupresura
- Breussova masáž
- čínská masáž tuina
- aplikace tepla - např. rašelinou nebo lávovými kameny
RT má své omezení - neumí přesně diagnostikovat problém v daném orgánu. K tomu ji lze velmi dobře doplnit některou z mnoha diagnostických metod čínské medicíny. Na druhou stranu má velkou výhodu v tom, že ji zvládne i laik. Je proto možné, aby ji klient prováděl denně doma mezi jednotlivými sezeními s terapeutem.
Příklad z praxe
Klient si stěžoval na bolesti hlavy v oblasti spánků. Při RT diagnóze jsem zjistili velmi zvýšenou citlivost plošky žlučníku, citlivější plošku krční páteře. Pro problém se žlučníkem svědčilo i to, že meridián žlučníku vede právě přes spánek. K terapii jsme využili denní masáže plošky žlučníku a páteře. Též by se dalo pracovat s akupunkturními body GB 20, GB 34, GB 39; LI 4; LR 3