Čínská medicína
je souhrnem mnoha diagnostických i léčebných technik.
Teorie čínské medicíny
- je velmi obsáhlá a pracuje i s těmito termíny a principy
- ČCHI - prapůvodní energie nebo substance
- JIN a JANG - dvě protikladné, ale spojené složky čchi, jejich vzájemným působením vzniká veškeré dění
- PĚT PRVKŮ - vzniklo jako prvotní rozrůznění čchi; jsou obsaženy ve všem, v lidském těle představují pět plných orgánů (játra = dřevo, srdce = oheň, slezina = země, plíce = kov, ledviny = voda); prvky a stejně tak orgány v těle se vzájemně ovlivňují tím, co čínská medicína označuje jako vztahy rození a ovládání.
- OKRUHY fyziologických vazeb - plné orgány se ovlivňují navzájem, každý plný orgán je ve vztahu s dutým orgánem, dále s tkání, smyslem a navíc působí na vzhled konkrétní tkáně, tzv. jí vybarvují (např. srdce ovládá plíce, dutým orgánem je tenké střevo, tkání cévy, smyslem chuť a ovlivňuje vzhled tváří)
- atd. atd. atd.
V čínské medicíně je cílem spíše než klasifikovat nemoc, stanovit syndromy (= souhrn příznaků), které ji provázejí. Pokud jsou syndromy shodné, pak i pro různé nemoci bude léčba shodná. Naopak u téže nemoci mohou být syndromy různé a pak i léčba jedné a téže nemoci bude různá.
Základy teorie čínské medicíny jsou nutným předpokladem pro pochopení praktických metod a proto je budeme vyučovat.
Mezi diagnostické metody patří:
- vyšetření zrakem, sluchem, dotazováním, palpací
- diagnóza z jazyka
- pulzní diagnóza
Vše bude předmětem studia v naší škole.
Mezi léčebné metody patří:
- akupresura / akupunktura
- móxa
- baňkování
- tělesná cvičení qi-kung
- masáž tuina
- čínská fytoterapie
Z léčebných metod budeme vyučovat první tři. Čínskou fytoterapii bychom rádi nahradili českými bylinami, používanými na základě principů čínské medicíny. Masáž tuina bychom chtěli zařadit do některých nadstavbových kurzů.